Cnc Router

Cnc Nedir? Ne İşe Yarar?

cnc nedir

Cnc nedir sorusu özellikle üretim sektöründe yer alanlar için oldukça merak edilen sorulardan biridir.

Cnc,(Computer numering control) ifadesinin kısaltılması olarak ele alınır ve torna tezgahı türü olarak bilinir. Bu makineler, insan gücüne ihtiyaç olan işleri kolaylaştırmak için kullanılır.

Cnc nasıl çalışır?

Cnc çalışma şekli temel olarak mini bilgisayar ve mikrobilgisayarlardan oluşmaktadır. Cnc makinelerde yer alan talimat programları, geleneksel bir klavyeye benzer ve sadece küçük bir bilgisayarla beslenir. Ana program ise bilgisayarın hafızasında saklanır. Temel olarak aldığı komutlar doğrultusunda metale şekil vermek için kullanılır.

Cnc ne işe yarar?

Özellikle üretim tesislerinde yaygın görülen cnc makineleri ne işe yarar merak edenler de oldukça fazladır. Birçok farklı işlev gören çeşitleri olan cnc makineler, ahşap, sunta, mdf, pleksi ve hafif metaller gibi birçok farklı malzemenin üzerinde oyma, şekil verme, yazı yazma gibi işlevleri gerçekleştirmeye yarar. Tam otomatik bir makine olan cnc makineler, oldukça hızlı sonuç alınmasını sağlar.

Karmaşık tasarımlar artık cnc ile daha kolay

Cnc ile birçok zor ve karmaşık tasarım çok kolay bir şekilde yapılabilir. Özel şekiller, logolar, figürler ve çok daha fazla cnc makineleri ile oldukça kolay bir şekilde ve kısa sürede yapılabilir. Kesme hızı ve derinliği gibi her türlü özelliğinin ayarlanabildiği cnc makineler, aradığınız hizmeti yüksek kaliteyle sunan şahane makinelerden biridir.

cnc nedir cnc ile neler yapılır

Cnc ile neler yapılır?

Cnc makineler ile birçok alanda destek alabilirsiniz. İşte cnc makinelerle yapılabilecekler:

 • Tornalama ve freezleme
 • Delme ve matkaplama
 • Oyma ve kazma
 • 3d baskı
 • Kesme ve şekillendirme

Başta olmak üzere bu tarzda şekil vermeye dair her alanda kullanılabilir.

Cnc kim kullanır?

Cnc makinelerini, bu alanda bilgisi olan cnc operatörleri kullanır. Fabrika ya da atölyelerde cnc makinelerinin başında duran ve kullanan kişiler, cnc operatörleridir. Yaklaşık 3 yıllık bir teknik eğitimin ardından cnc operatörü olunabilir.

Kaç çeşit cnc vardır?

Cnc tezgahlara ait farklı çeşitler şu şekildedir:

 • Cnc torna makinesi (cnc lathe machine)
 • Freze cnc makinesi ( milling cnc machine)
 • Delme cnc makinesi (drilling cnc machine)
 • Cnc makinesi taşlama (cnc machine grinding)
 • Lazer kesim cnc makinesi (laser cutting laser machine)
 • Plazma kesimi cnc makinesi (plasma cutting cnc machine)

Cnc makineler, ülkemizde de dünyada da birçok sektörde kullanılmaktadır. Ahşap cnc, metal cnc ya da diğer çeşitlerde olan cnc modelleri, insan gücü yerine yaptığı işlemlerinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yukarıda ki maddeler birer örnektir.

cnc nedir cnc hangi sektörlerde kullanılır

Cnc hangi sektörlerde kullanılır?

Popüler tam otomatik makinelerden olan cnc makinelerin kullanım alanları şu şekildedir:

 • Metal işleme
 • Mobilya
 • Savunma
 • Tarım
 • Otomotiv
 • Havacılık

En yaygın kullanılan sektörler arasında yer alır. Sektöre göre tercih edilen cnc tezgah çeşitleri de değişkenlik göstermektedir.

Metal işleme

Metal işleme sektöründe parçaların işlenmesi, bölünmesi, delinmesi gibi işlemlerin yapılabilmesinde kullanılır. Delik ve yuva açma, üç boyutlu parçaların imalatı gibi alanlarda kullanılır.

Mobilya

Ahşaba şekil vermede kullanılır. Oyma, motif yapma, şekillendirme, yazı kazıma ve rölyef işlemleri için mobilya sektöründe cnc makinesi tercih edilir.

Savunma

Savunma sanayisinde kullanılan her türlü parça ve ekipmanın uyumlu hale getirilmesi için cnc makineler kullanılır. Karmaşık geometrisi olan parçaları, hassas boyutlandırmaları ve yüzey işlemelerini başarılı bir şekilde yapabilir.

Tarım

Tarım üretim makinelerinde ve tarım parçalarında kullanılan malzemelerin üretiminde cnc makinelerden yararlanarak daha titiz ve hızlı bir çalışma ortaya çıkarılır.

Otomotiv

Başta oto yedek parçaları olmak üzere otomotiv sektöründe birçok alanda cnc makine kullanımları ile işler daha kolay hale getirilebilir.

Havacılık

Cnc makinelerinin havacılıkta en çok kullanıldığı alan uçak gövdelerini tutmaya yarayan alüminyum çerçeveleri işlemek için kullanılmaktadır.

Cnc Amacı Nedir?

Cnc makinelerinin öncelikli amacı, insan gücü gerektiren işlerin çok daha kolay ve hızlı şekilde yapılmasını sağlamaktır. Sayısal komutlarla bilgisayar ile kontrol edilen cnc makineleri, kesme, işleme ve şekillendirme gibi işleri yapar. Daha hassas işlemleri bile kolay bir şekilde ve titizlikle yapan cnc makineler aynı zamanda zaman da kazandırır.